Jdi na obsah Jdi na menu
 


S.O.S. Borky!

Záměr nadnárodního korporátu na stavbu moderní asfaltovny u lesoparku Borky rozčeřil na začátku roku 2021 zájem kolínské veřejnosti. Také náš spolek vyjádřil znepokojení nad předloženým projektem a obavy z ohrožení relaxačního lesoprostoru. Pojďme se podívat zpátky do minulosti co se všechno přihodilo.....

article preview

Na dvou frontách město Kolín, zájmové spolky a občané vzdorují zájmům nadnárodních korporátů! Na východě města se daří odolávat zájmům rakouských těžařů na zavezení vodního biotopu Sandberk. Na severní frontě pro změnu vzdorujeme privátnímu zájmu francouzských asfaltérů vybudovat novou asfaltovnu, jejíž emise mají zásobovat městský lesopark Borky! Situaci na obou frontách dále sledujeme!

MAPA VYZNAČUJE ZAKOTVENÍ NOVÉ ASFALTOVNY DO PROSTORU klikni ZDE

PETICE Ivo Bystřičana: STOP ZÁPACHU! Zatím se připojilo jen 1.075 signatářů!

TISKOVÁ ZPRÁVA NAŠEHO SPOLKU K ZÁMĚRU ASFALTOVNY KE STAŽENÍ ZDE

Ani obec Veltruby s částí Hradišťko I a jeho občané nezůstávají lhostejní k nové asfaltovně! Stanovisko obce Veltruby a petice občanů z Veltrub a z Hradišťka I naleznete na odkazu obce ZDE

Reportáž České televize ve stopáži 20:58 min ZDE

Pan starosta Mgr. Michael Kašpar oznámil odeslání připomínek města Kolín k moderní asfaltovně! Čtěte proklikem ZDE!

 

Nová dekáda 21. století sotva začala a již se na malém městě můžeme těšit na velké věci! Nejmodernější nadnárodní jednička na stavebním trhu oznámila na ministerstvu životního prostředí (MŽP) svůj záměr vydělávat velké peníze prostřednictvím nové magnum asfaltovny hned vedle lesoparku Borky. Kompletní materiál k nahlédnutí na odkazu MŽP na konci článku. Pod úskočným názvem "modernizace" se chystá kompletní demolice stávajícího zařízení a výstavba zařízení nového ve velkorysém formátu. Kategorizace zdroje záměru dle zákona bude mimo jiné v kodech 6.25 "Skladování petrochemických výrobků a jiných těkavých kapalných organických látek o objemu nad 1.000 m3 nebo skladovací nádrže s ročním objemem výtoče nad 10.000 m3" a 6.24 "Ropná rafinerie, výroba, zpracování a skladování petrochemických výrobků a jiných těkavých kapalných organických látek". Fakta, které oznamovatel uvedl o záměru  jsou následující:

1) dojde ke zvýšení skladovací kapacity horkých asfaltů 10-ti násobně = cca 30x 25m plavecký bazén po okraj naplněný vodou;

2) zvýšení roční produkce se plánuje na trojnásobek: celkem 65.000 tun asfaltových produktů (130x plavecký bazén) a k tomu návdavkem nový zdroj - mísírna kamenné drtě s kapacitou 15.000 tun

3) nová spalovna 1,5MW s 20m komínem na spalování všelijakých asfaltových toxických a výbušných čmoudů, především sulfanu. Sulfan (H2S), lidově řečeno sirovodík se v přírodě uvolňuje při sopečné činnosti. Je prudce jedovatý, i v menších dávkách může způsobit smrtelné otravy, jeho účinky jsou podobné jako u kyanovodíku. Rozpuštěním ve vodě (déšť), vzniká kyselina sulfanová, známá pod názvem sirovodíková.

4) a jaké další dobroty se mají vedle lesa skladovat? Vybíráme z tendenčního posudku (ke stažení v odkazech), zpracovaného korporátem vybraným expertem na životní prostředí: vedle magmum bazénů na  horké asfalty to jsou kyselina chlorovodíková, kyselina fosforečná, fluxant, aminy, polymery, síra a další řádka dobrůtek raději ukrytých pod obchodními názvy....

5) doprava těžkých nákladních vozidel (TNV) vzroste úměrně plánované kapacitě na tisíce a tisíce TNV ročně...proto má korporát myšlenku v rámci záměru nově vybudovat v areálu vedle lesa také novou čerpací stanici PHM, aby náklaďáky dostaly na dlouhou cestu palivo.

6) Tento záměr časově navazuje na loňský záměr stejného korporátu ve stejném areálu vedle lesoparku Borky, který v koronavirové tichosti bez povšimnutí prošel a tak se bude navážet, drtit a třídit desetitisíce a desetitisíce tun stavebních takzvaných "recyklátů"...

To jen tak v kostce z předloženého posudku, který občany vlídně ubezpečuje, že rizika jsou "minimální a bezvýznamná"...

Věříme, že nejen naučná stezka a lesní pěšinky, ale také tratě MFB nebudou muset být vedeny v těsné blízkosti nového ocelového města! Jsme nezisková organizace a v lesoparku Borky ŽIJEME! Na rozdíl od oznamovatele, který lesopark Borky považuje za (citace z posudku viz uvozovky): "lesní porost s funkcí ochranné pásmo pro okolní obytnou zástavbu, a slouží k eliminaci emisí TZL a pachových látek" a hotovo! O lidech, pohybujících se na souběžné Labské cyklostezce č.2 se posudek nezmiňuje vůbec...no trochu si sportovci, babičky a maminky s kočárkama loknou sirovodíku, B(a)P, SO2, NOX a fertig! Stejně se v Kolíně vždycky rodily "ropáci" a máme zde tradici cyklonu B, rozbombardované draslovky v 1945 a slavné Koramo, po kterých se kyanidová zátěž v místní půdě bude sledovat ještě po staletí....

Věříme, že nezůstanete lhostejní a že chvilku budeme na sociálních sítích sdílet opravdu důležité věci věřejné v středoevropské "res publica", nikoliv jen lajkování nových dětských bačkůrek, sparťanských čepicí či jiných slušivých make-upů a dalších outfitů.

Děkujeme za pozornost a Potkáme se u Kolína!

 

 
 Hlavní partneři

Město Kolín

VOLNO

POVODÍ LABE

obec Nová Ves I

obec Pňov - Předhradí

obec Oseček

město Poděbrady

obec Libice nad Cidlinou

obec Velký Osek

obec Veltruby

Středočeský kraj

SALOMON

SUUNTO

DEK

AVE

FIALA

Koli

KOTYS

VZP ČR

lifefood

Mediální partneři

kolinsky denik

7SPORT

Kiss Radio Delta

Archiv

Kalendář
<< květen >>
<< 2024 >>
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


Statistiky

Online: 8
Celkem: 1733615
Měsíc: 24474
Den: 705